Skip links

Didieji duomenys ir startuolių sukurti sprendimai transportui padeda taupyti milijonus ir būti žalesniems

Gaudami personalizuotų reklaminių pasiūlymų iš parduotuvių arba bankų, dažnai net nesusimąstome, kad prieš tai sistemos apdorojo milžiniškus informacijos kiekius, išnagrinėjo mūsų elgseną, pirkinių krepšelius ir, remdamosios tuo, parengė suasmenintus pasiūlymus. Visa tai tapo įmanoma didžiųjų duomenų (angl. Big data) dėka. Jie yra naudojami įvairiose srityse – nuo medicinos, kur leidžia pagerinti, pvz., diagnostikos kokybę, iki transporto ir logistikos, kur, remiantis šiais duomenimis, galima išvengti spūsčių, optimizuoti vilkiko ir vairuotojo darbus, trumpinti krovinių pristatymo laiką bei taip prisidėti prie žalesnės ir švaresnės aplinkos kūrimo.

Apie tai, kokių galimybių sukuria didžiųjų duomenų panaudojimas transporto įmonėms, kokie lietuvių startuolių sukurti sprendimai padeda tokioms įmonėms apdoroti milžiniškus kiekius informacijos ir, remiantis analize, priimti efektyvius sprendimus bei optimizuoti veiklas, bus kalbama jau ateinantį šeštadienį (balandžio 24 d.) laidoje „Inovacijų DNR“.

„Analitikai prognozuoja, kad 2025 m. duomenų kiekis pasaulyje priartės prie 175ZB. Jeigu bandytumėme parsisiųsti šiuos duomenis, tai vienam žmogui tai užtruktų 1,8 mlrd. metų. Nors duomenų turime kaip niekada daug, tačiau savaime jie nesukuria vertės. Sprendimai, kurie grįsti duomenų analizės rezultatais, – štai tikras raktas į konkurencinį pranašumą, tvaresnį verslą ir žalesnę ekonomiką. Džiugu, kad Lietuvoje transporto sektorius taiko inovacijas ir didžiuosius duomenis panaudoja vis išmaniau. Bet mums dar reikia išmokti išnaudoti visą Big data technologijų potencialą, panaudoti duomenis tinkamai ir maksimaliai naudingai, nes viena yra juos tik surinkti, o jau visai kita – juos tinkamai išanalizavus ir panaudojus sukurti vertę įmonei ar net visai sričiai“, – sako Transporto inovacijų asociacijos valdybos pirmininkas ir laidos „Inovacijų DNR“ vedėjas Jurgis Adomavičius.

Kaip laidos metu pabrėžė transporto ir logistikos kompetencijos centro „Vilnius Tech“ direktorius doc. dr. Viktor Skrickij, pasaulį užkariauja tokios platformos, kaip „Booking.com“, „Uber“, kurios nesiūlo savo produkto, bet sujungia produkto tiekėją su paslaugų gavėju. Pasak eksperto, transporto sektoriuje ateitis priklauso toms įmonėms, kurios suras sprendimą, kaip sėkmingai sujungti paslaugos teikėją su gavėju ir pasiūlys tokią platformą transporto sektoriui. Būtent šioje vietoje ekspertas mato didžiausią galimybę ir potencialą išnaudoti didžiuosius duomenis.

Krovinių judėjimo ir maršrutų optimizavimas, jutikliai, kurie leidžia rinkti duomenis apie transporto priemonių našumą, vairuotojo elgseną, greitį, stebėti variklio ir įrangos būklę, greitas inventoriaus nustatymas, degalų sąnaudų optimizavimas – jau šiandien šiuos ir kitus duomenis galima gauti kelių mygtukų paspaudimų ir išnaudoti juos optimizuojant veiklą, kuriant geresnę klientų patirtį. Kaip laidos metu pabrėžė transporto ir logistikos kompetencijos centro „Vilnius Tech“ direktorius doc. dr. Viktor Skrickij, šiuo metu transporto sektorius susiduria su daugybe iššūkių. Pirma, šis sektorius yra vienas iš didelių gamtos teršėjų ir yra priklausomas nuo iškastinio kuro. Antra, iki šiol nėra išspręsti klausimai, susiję su transporto srautais, t. y. spūstimis, ir t. t. Tačiau jau šiandien lietuvių startuoliai, veikiantys transporto sektoriuje, gali pasiūlyti sprendimų, galinčių ne tik padėti spręsti šias opias problemas, bet ir taupyti laiką, o tai reiškia – ir pinigus. Didieji duomenys leidžia planuoti maršrutus taip, kad vilkikai nepatektų ir dar labiau nepailgintų eilių, o tai leidžia pagreitinti visą logistiką, krovinių judėjimą, mažinti kelių apkrovimą ir užterštumą. Vienas iš tokių sprendimų, kuris bus pristatomas laidos metu, – tai inovatyvi transporto valdymo sistema „Fleethand“, kurios tikslas yra sumažinti transporto įmonių kaštus ir suoptimizuoti jų procesus sujungiant viską į vieną bendrą platformą.

„Didžiuosius duomenis mes efektyviai išnaudojame analizuodami, ar optimaliai yra naudojamas tiek atskiras vilkikas, tiek visas įmonės autoparkas, matuodami, kaip efektyviai vairuotojas išnaudoja transporto priemonę. Kiekvienas vairuotojas gali matyti, ką jis daro gerai, o kur reikėtų pasitempti. Tai leidžia sumažinti kuro sąnaudas, anglies dvideginio išmetimą į orą, optimizuoti autoparko išnaudojimą. Teisingai panaudoti duomenys padeda tinkamai parinkti, grupuoti, komplektuoti krovinius, apskaičiuoti atvykimo laiką ir sumažinti krovinių pristatymo sąnaudas“, – sako inovatyvaus sprendimo „Fleethand“ kūrėjas ir vadovas Tomas Sergadejevas.

Daugiau apie taip, kaip didieji duomenys gali padėti optimizuoti verslą, priimti labiau pamatuotus sprendimus, prisidėti prie taršos mažinimo ir kokių laisvų nišų verslui dar galima rasti transporto sektoriuje, žiūrėkite laidoje „Inovacijų DNR“ balandžio 24 d., 11.30 val., per „Lietuvos ryto“ televiziją. Laidą pristato Transporto inovacijų asociacija.

Mūsų svetainė naudoja slapukus. Ar sutinkate?