Skip links

J. Adomavičius: Uzbekistanas ir Kazachstanas importą iš Europos ketina didinti beveik 50 proc.

Uzbekistanas ir Kazachstanas importą iš Europos ketina didinti beveik 50 proc., o Europos Sąjunga (ES) turėtų ir galėtų pasinaudoti šia situacija importuodama daugiau žaliavų iš šių šalių, sako Transporto inovacijų asociacijos (TIA) valdybos pirmininkas Jurgis Adomavičius.
Gegužės 18–19 d. Almatoje, Kazachstane įvyko 2 -asis ES ir Vidurio Azijos ekonomikos forumas, kuriuos siekiama stiprinti ES ir Vidurio Azijos ekonominius santykius, padėti regionui spartinti ekonomikos augimą.

„Vykdant sankcijų politiką ir ieškant alternatyvių kelių į STAN (Uzbekistanas ir Kazachstanas) regioną, darosi aktualu analizuoti bendradarbiavimą ekonominiu lygmeniu. Jau antrą kartą vykstantis ES ir Vidurio Azijos ekonomikos forumas yra ypač svarbus logistikos sektoriui bei padeda suprasti krovinių srautų, maršrutų ir verslo plėtros galimybes“, – teigia jis.

Anot J. Adomavičiaus, forume pavyko užmegzti sėkmingus ryšius su šių šalių transporto įmonėmis, ES centrinio banko atstovais, ES ambasadoriumi Kazachstane. Taip pat bendrauta su tarptautinės transporto programos, apimančios Europos Sąjungą ir 12 Rytų Europos, Kaukazo ir Centrinės Azijos šalių narių TRACECA, banko „EUROBANK“ atstovais ir kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis.

„Uzbekistanas ir Kazachstanas savo importą iš Europos ketina didinti beveik 50 proc., todėl visuose pranešimuose vis dažniau minimas alternatyvus kelias per Juodąją Jūrą ir Azerbaidžaną. STAN rinkoje yra 100 mln. vartotojų europietiškoms prekėms ir produktams, be to, šios šalys turi daugybę iškasenų ir žaliavų, kuriomis būtų galima užkrauti grįžtantį transportą“, – kalba J. Adomavičius.

Transkaspijos tarptautinis transporto kelias (TITR) buvo nutiestas 1996 m., siekiant paspartinti susisiekimą tarp Kaspijos jūros apylinkėse esančių šalių ir Kinijos. Kelias eina per Kiniją, Kazachstaną, Kaspijos jūrą, Azerbaidžaną ir Gruziją. Šiuo keliu galima gabenti prekes iš Kinijos į Europą, aplenkiant Rusiją.

2022 m. TITR gabenta 1,7 mln. tonų produkcijos, planuojama, kad šiemet šis rodiklis turėtų pakilti iki 2 mln. tonų, o iki 2030 metų sieki 20 mln. tonų.
Šiuo metu kroviniai iš Kazachstano gabenami per 19-23 dienas, t. y. 2-3 kartus greičiau nei 2022 m. vasarą, tačiau siekiama, kad šis terminas sutrumpėtų iki 14-18 dienų.

„Šiuo metu vienintelis trukdis yra tranzitas per Rusiją. ES yra investavusi labai didelius pinigus sukuriant alternatyvų kelią, tačiau iki šiol jis nėra toks efektyvus, nes yra brangus ir ilgas. Šiuo metu jaučiamas spaudimas iš visų suinteresuotų grupių, kad šis kelias būtų sutvarkytas ir veiktų užtikrintai, saugiai ir už priimtiną kainą“, – kalba TIA valdybos pirmininkas.

Leave a comment

Mūsų svetainė naudoja slapukus. Ar sutinkate?