Kaip privatus sektorius gali padėti skaitmenizuoti viešąjį?
Pandemija privertė mus greitai priimti sprendimus, kuriems anksčiau trūko drąsos, pinigų ar kitų resursų. Tai susiję tiek su privataus, tiek su viešojo sektoriaus skaitmenizacija. Ne išimtis yra ir Lietuva. Nuotolinės paslaugos tapo ne tik būtinybe, bet ir mūsų kasdienybe: prekių užsakymas, gydytojų konsultacijos, įvairių pažymų išdavimas ir t. t. – dabar visa tai vyksta internetu. Kaip su skaitmenizavimo iššūkiais susitvarko viešasis sektorius, su kokiomis poroblemomis susiduria, kas yra pagrindinis stabdis ir kaip kuriant ateities technologinius sprendimus viešajam sektoriui gali padėti privatus verslas, sužinosite naujausiose laidose „Inovacijų DNR“, kurios bus rodomos gegužės 8 ir 15 d. (šeštadieniais) per „Lietuvos ryto“ televiziją.
Pagal pasaulinį skaitmeninio konkurencingumo reitingą (IMD), kuris buvo paskelbtas pernai, paaiškėjo, kad Lietuva pagal gebėjimus ir pasiruošimą prisitaikyti prie ekonomikos skaitmenizacijos iššūkių užima 29 vietą tarp 63 tyrime dalyvavusių valstybių. Tai tikrai neblogas rezultatas, tačiau liūdna, kad tyrimas parodė, jog Lietuvoje labai žemas skaitmeninio įsitraukimo lygmuo. Silpniausia mūsų vieta – skaitmeniniai visuomenės įgūdžiai ir elektroninių įrankių panaudojimas. Taip pat mes ženkliai atsiliekame pagal mokslinių tyrimų ir inovacijų indėlį į šalies ekonomiką.
„Manau, kad dabar Lietuvoje yra sukurtos palankios sąlygos diegti inovacijas ir jas įsisavinti, tai skatina tiek ES, tiek Lietuvos politinės institucijos. Privatus verslas yra lankstesnis, greitesnis, ir skaitmenizavimo procesai čia vyksta greičiau. Kalbant apie viešąjį sektorių, čia inovacijos vyksta segmentiškai, lokaliai ne taip greitai kaip privačiame iš kitos pusės, yra puikių pavyzdžių, tokių kaip „Lietuvos geležinkeliai“, „Klaipėdos valstybinis jūrų uostas“, kurie drąsiai diegia inovacijas ir sukuria pridėtinę vertę tiek sau, tiek valstybei, tiek jos gyventojams – apie tai mes ir kalbėsime artimiausiose „Inovacijų DNR“ laidose“, – sako laidos vedėjas ir Transporto inovacijų asociacijos valdybos pirmininkas Jurgis Adomavičius.
Skaitmeninės užduočių planavimo sistemos TASKER, kurią sėkmingai savo veikloje taiko tokios įmonės, kaip „Vilniaus vandenys“ ir „Lietuvos paštas“, produkto vadovas Sergejus Tereshchenko pastebi, kad skaitmenizavimo iniciatyvos valstybinėse įstaigose diegiamos fragmentiškai ir lokaliai. S. Tereshchenko daro prielaidą, kad kai kurioms valstybinėms įstaigoms trūksta drąsos ir pasitikėjimo skaitmenizuoti savo procesus ir žengti pirmą žingsnį į priekį. Jam antrina ir Audrius Rutkauskas, SEB inovacijų centro vadovas.
„Turime ugdyti viešojo sektoriaus darbuotojus prisiimti riziką ir nebijoti suklysti. Bet turi būti ir politinis sprendimas, kad vėliau tie darbuotojai, kurie padarė vieną ar kitą neteisingą sprendimą, nebūtų linčiuojami. Negalima inovuoti nedarant klaidų“, – sakė laidoje dalyvavęs ekspertas.
AB „Lietuvos geležinkeliai“ strategijos ir plėtros vadovas Adamas Ilkevičius laidos metu pabrėžė, kad valstybinės įstaigos veikla vykdoma pagal konkrečias taisykles, o inovacijos siejamos su tam tikra improvizacija, „padžiazavimu“, dėl to ir kyla tam tikrų sunkumų.
Pasak LR transporto ministro Mariaus Skuodžio, Lietuvoje pilna iššūkių, tačiau yra ir priemonių juos spręsti, o siekiant nubrėžtų tikslų viešajam sektoriui reikia pagalbos iš privataus.
„Tikiu, kad jeigu mes galėtumėme atverti susisiekimo duomenis, tai prisidėtų ir prie inovacijų, ir prie žaliojo kurso. Mums dar trūksta suvokimo, ką mes turime savo sistemose, ką mes turime atverti ir kaip tai padaryti. Ir šitoje vietoje viešajam sektoriui reikia pagalbos iš privataus, kad kartu susidėliotumėme, kas yra tie didžiausiai prioritetai. Aš tikiu, kad mes turime eiti prie realaus laiko ekonomikos, kad duomenys būtų realūs, čia ir dabar. Pirmas iššūkis yra inventorizuoti tai, ką mes turime, antras – sugalvoti, kaip padaryti duomenis visiems prieinamus, o trečias – atverti juos ne dėl atvėrimo, o tam, kad atsirastų naujų paslaugų“, – sako transporto ministras.
Daugiau įžvalgų apie skaitmenizavimo iššūkius ir galimybes Lietuvoje bei sėkmės istorijas pamatysite laidoje „Inovacijų DNR“ , kuri yra rodoma kiekvieną šeštadienį, 11.30 val., per „Lietuvos ryto“ televiziją.