Skip links

Ateities automobiliai – kokie jie bus?

Elektrinis triratis motociklas, bepiločiai orlaiviai, intuityviai valdomas neįgaliųjų vežimėlis – visas šias dažnu atveju analogų pasaulyje neturinčias inovacijas kuria Lietuvoje įsikūrusios įmonės ir mokslo institucijos. Šiomis dienomis kuriami pavieniai prototipai artimiausioje ateityje gali ženkliai prisidėti prie technologinio virsmo. Ne išimtis yra ir automobilių pramonė, kurioje revoliucija vyksta jau dabar: hibridiniai automobiliai, elektromobiliai, savavaldis transportas – tai, kas prieš 10 metų skambėjo kaip ištrauka iš fantastinio filmo, šiandien virto kasdienybe. Kokie automobiliai ateityje važinės ar skraidys Lietuvos keliais, kaip automobilių sportas prisideda prie inovacijų ir kokius ateities automobilius jau galima įsigyti mūsų šalyje – apie visa tai bus kalbama artimiausiose „Inovacijų DNR“ laidose, kurios rodomos šeštadieniais, 11.30 val., per „Lietuvos ryto“ televiziją.

Naujienų agentūros „Bloomberg“ analitikai prognozuoja, kad iki 2040 m. elektra varomi automobiliai galėtų sudaryti 57 proc. visų pasaulyje parduodamų naujų lengvųjų automobilių. Tačiau Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos planai yra dar ambicingesni – šiais metais pristatytoje Nacionalinėje klimato kaitos valdymo darbotvarkėje nurodoma, kad, norint sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, Lietuvoje reikėtų siekti, kad kuo daugiau transporto priemonių keliuose naudotų atsinaujinančių energijos šaltinių gaminamą energiją. Plane nurodomi skaičiai įspūdingi – 2030 m. privačių pirkėjų įsigyjami elektromobiliai turėtų sudaryti 50 proc., o įsigyjami komerciniai automobiliai – 100 proc. Iki 2040 m. šalies keliuose turėtų nelikti transporto priemonių su vidaus degimo varikliais.

Pataruoju metu stebimas didžiulis virsmas automobilių pramonėje, tačiau tai, ką mes dabar išdidžiai vadiname inovacijomis, atsirado ne čia ir ne dabar. Tai yra ilgo ir sunkaus darbo rezultatas. Nors Lietuvos keliuose tik po truputį pradeda augti elektra varomų automobilių skaičius ir pradedama dirbti prie infrastruktūros plėtros, visi pagrindiniai automobilių gamintojai jau žengia kitą žingsnį ir intensyviai dirba kurdami savivaldžių automobilių koncepcijas.

„Artimiausiu metu mes išvysime dar daugiau inovacijų automobilių rinkoje. Šiuo metu pasaulis vis drąsiau prisijaukina elektromobilius. Vokietijos koncernas BMW prie šių technologijų pradėjo dirbti daugiau nei prieš pusšimtį metų.1972 m. Vasaros olimpinėse žaidynėse Miunchene visiškai elektra varomas „BMW 1602e“ lydėjo maratono bėgikus. Pastaraisiais metais pasiektas aukščiausias ekspertiškumo lygis elektrinio mobilumo srityje jau perkeltas į naujausius BMW elektra varomus modelius. Vienos inovacijos susijusios su saugumu, kitos užtikrina keleivių komfortą, trečios – ekologišką keliavimą. Rinkoje yra tokių elektromobilių, kaip naujasis sedanas „BMW i4“, kurie su vienu įkrovimu gali nuvažiuoti įspūdingą maždaug 600 km siekiantį atstumą. Prireikus, 80 proc. jų baterijos galima įkrauti vos per 34 minutes. Visa tai įgalina naujos kartos baterijos ir aerodinaminiai sprendimai“, – sako Martynas Daujotas, BMW prekės ženklo vadovas Lietuvoje.

Pasak eksperto, šiuolaikiniai automobiliai gali tapti asmeniniais asistentais. Automobilį galima sinchronizuoti su telefonu ir jame esančiu kalendoriumi. Tokiu būdu automobilis, įvertinęs eismo intensyvumą, gali apskaičiuoti kelionės laiką ir informuoti savininką, kada tiksliai reikėtų išvažiuoti.

„Naujuose BMW modeliuose įdiegtos šiuolaikinės technologijos leidžia aptarnavimo centro specialistams realiuoju laiku stebėti įvairius automobilio parametrus, nuotoliniu būdu identifikuoti problemą ir pranešti apie poreikį užsukti į aptarnavimo centrą“, – sako M. Daujotas, BMW prekės ženklo vadovas Lietuvoje.

Kaip laidos metu teigė ekspertai, netolimoje ateityje, t. y. per artimiausius 6-9 mėn., mes galime sulaukti visiškai autonomiškai važiuojančių automobilių. Tačiau daugelio šalių įstatyminė bazė neleidžia visiškai perduoti vairavimo automobiliui. Bet ateityje, kai įvyks esminis lūžis ir keliuose bus daugiau autonominių automobilių, kurie 5G ryšiu galės sąveikauti tarpusavyje ir su visa infrastruktūra, tada eismas galės vykti be žmogaus įsikišimo.

„Naujos technologijos labai greitai atpinga ir, kai jos tampa praktiškos, jos labai greitai atkeliauja į mūsų namus. Technologijos turi tokį bruožą, kad jeigu jos sukurtos taip, kad tampa naudingos, jos pradedamos tiražuoti dideliu masteliu, jų plėtra auga eksponentiškai, ne keliais procentais, o keliais kartais per metus“, – laidos metu teigė Vladas Lašas, Lietuvos verslo angelų tinklo valdybos pirmininkas.

Automobilių pramonė patiria milžiniškų pokyčių. Nauji gamybos procesai, inovacijos, ekologiškumo, tvarumo, saugumo reikalavimai nulėmė, kad ir automobiliai, ir jų gamyklos per dešimtmetį pasikeitė ir dar pasikeis neatpažįstamai. Pakalbėkime apie tai jau artimiausiose laidose „Inovacijų DNR“, kurios yra rodomos kiekvieną šeštadienį, 11:30 val., per „Lietuvos ryto“ televiziją.

Mūsų svetainė naudoja slapukus. Ar sutinkate?