Skip links

Paskelbtos inovatyviausios aplinką tausojančios iniciatyvos

Šiandien, spalio 21 d., Tarptautiniame transporto inovacijų forume buvo įteikti tvariems logistikos sprendimams ir iniciatyvoms skirto konkurso „Žaliojo susisiekimo link“ apdovanojimai. Bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) inicijuotų apdovanojimų metu buvo įvertintos žaliąjį kursą pasirinkusios Lietuvos įmonės, viešojo sektoriaus, kūrybinės ir visuomeninės organizacijos.

Spartus ekonomikos augimas yra neatsiejamas nuo transporto vystymo ir augimo, o tai neišvengiamai daro įtaką aplinkai ir klimatui. Visgi, transporto sektoriuje slypi ir didžiulis potencialas mažinti taršą, todėl konkurse daugiausia dėmesio buvo skiriama skirtingiems tvarųjį transportą skatinantiems sprendimams.

„Geležinkeliai jau dabar yra vienas tvariausių transporto būdų, kasmet pasiūlantis vis daugiau žaliąją energiją ir tvaresnę logistiką užtikrinančių sprendimų. Tačiau, norint pasiekti lūžį kovoje su klimato kaita, vien geležinkelio sprendimų nepakaks. Šiuo konkursu siekėme ne tik atkreipti visuomenės dėmesį į egzistuojančias problemas, bet ir parodyti, kaip žaliojo transporto vizija gali būti įgyvendinama“, – teigė LTG generalinis direktorius Mantas Bartuška.

Tuo metu LR Susisiekimo ministras Marius Skuodis atkreipė dėmesį, jog žaliasis transportas yra vienas svarbiausių šalies ir visos Europos Sąjungos prioritetų – tai žymi ir šiemet visoje Europoje minimi geležinkelių metai. „Skaitmenizacija ir Žaliasis kursas šiuo metu yra visos ES kryptis. Pokyčiai gali ir turi vykti visur – nuo stambiausių strateginių projektų iki ne mažiau svarbių tvarų judumą užtikrinančių iniciatyvų. Visa tai liudija, kad Lietuva yra pasiryžusi tapti žaliojo susisiekimo lydere regione ir kryptingai judėti žaliojo transporto link“.

Viena Forumo iniciatorių, Transporto inovacijų asociacijos vadovė Rugilė Andziukevičiūtė-Buzė pažymėjo, kad „Žalieji apdovanojimai“ sustiprina ir papildo jau trečius metus rengiamo Forumo idėją. „Burdami skirtingų sričių atstovus siekiame ne tik dalintis įžvalgomis ir ieškoti sprendimų, bet ir pažymėti inovatyviausias ir tvariausias iniciatyvas,“ – kalbėjo R. Andziukveičiūtė-Buzė, pasidžiaugdama, kad net du Transporto inovacijų asociacijos nariai („GoRamp“ ir „Programmatus“) buvo įvertinti.

Tarptautinio transporto inovacijų forumo metu apdovanojimai buvo teikiami šešiose kategorijose: „Žaliausia savivaldybė”, „Žaliausias judumo startuolis”, „Žaliasis eksportas”, „Dizaino sprendimai geresniam susisiekimui ir tarpsektoriniam bendradarbiavimui”, „Tvarių judumo priemonių skatinimas” ir „Sprendimas transporto ir logistikos skaitmeninimo srityje”. Konkurso laimėtojams apdovanojimus teikė LTG grupės generalinis direktorius M. Bartuška, Europos Komisijos narys, atsakingas už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę V. Sinkevičius ir LR Susisiekimo ministras M. Skuodis.

Žaliausia savivaldybe paskelbta didžiausią proveržį žaliosios infrastruktūros vystyme įgyvendinusi Tauragės rajono savivaldybė. Savivaldybė aktyviai siekia tapti žaliausiu rajonų šalyje, todėl pastaraisiais metais joje buvo įgyvendinti plataus masto pokyčiai: įrengtos elektromobilių įkrovimo stotelės, nupirkti nauji elektriniai autobusai, taikomas nemokamas viešasis transportas vietinio susisiekimo keliais, sparčiai renovuojami daugiabučių namai ir viešieji pastatai, įgyvendinami kiti tvarūs sprendimai.

Už proveržį įgyvendinant žaliojo kurso tikslus, kuriant verslo iššūkius sprendžiančius ir rinkoje pritaikomus sprendimus Žaliausiu judumo startuoliu paskelbta įmonė „Optimalistai“, sukūrusi ambicingą sistemą, skirtą išmaniam pilnų krovinių gabenimo planavimui. Ši sistema gabenamų krovinių kiekį padidina net iki 20 proc., užtikrina tikslesnį krovinių pristatymą, padeda geriau planuoti vairuotojų darbo ir poilsio laiką ir net iki 50 proc. sumažina operacinius planavimo kaštus.

„Žaliojo eksporto“ laureate paskelbta išskirtinį augimą parodžiusi bendrovė „GoRamp“. Kompanija pirmoji Baltijos šalyse sukūrė produktą, padedantį gamybinių kompanijų logistikos įmonėms priimti proaktyvius sprendimus ir efektyviai planuoti transporto kaštus, sandėlio užimtumą bei identifikuoti pagrindines tobulintinas procesų kryptis. Kompanijos sukurta sistema jau naudojasi per 100 gamybinių kompanijų iš 14 skirtingų šalių trijuose žemynuose ir 4500 vežėjų.

Kategorijoje „Žaliausi dizaino sprendimai geresniam susisiekimui ir tarpsektoriniam bendradarbiavimui“ laimėjo kompanija „Chronus“, sukūrusi asmeninio mobilumo robotą „Kim-e“. Paraplegiją ar kitų judumo sutrikimų turintiems žmonėms sukurtas sprendimas išsiskiria komfortu ir ergonomiškumu, užtikrina bendravimą akių lygyje ir taip prisideda prie palankesnės žmonių savirealizacijos darbe, sporte, socialiniame gyvenime ar pomėgiuose. Be to, Britų išradėjų draugija jau spėjo jį pripažinti pasauliniu išradimu.

Kategorijoje Sprendimas transporto ir logistikos skaitmeninimo srityje laimėjo bendrovė „Programmatus“ ir jų transporto sektoriui skirtas produktas „Fleethand“. Jų sukurta transporto priemonių stebėjimo ir valdymo sistema leidžia transporto įmonėms dirbti ne tik daug efektyviau, bet ir prisidėti prie neigiamo poveikio aplinkai mažinimo bei užtikrinti skaitmeninį, elektroniniais dokumentais paremtą ir ekologišką vairavimą.

Tvarių judumo priemonių skatinimo kategorijoje laimėjo Klaipėdos jūrų krovinių kompanija „Bega“, vykdanti nuosavo manevrinių geležinkelio lokomotyvų parko modernizavimo programą. Jos metu dyzeliniai šilumvežiai konversijos būdu yra keičiami elektriniais robotizuotais lokomotyvais. Artimiausiais metais bendrovė ketina atnaujinti visą 9 lokomotyvų parką ir taip savo veikloje eliminuoti apie 1000 t kuro emisijų per metus.

Specialus konkurso „Žaliojo susisiekimo link“ įvertinimas už žaliojo regiono viziją skirtas Tauragės apskrities savivaldybės įgyvendinamai funkcinei zonai Tauragė+. Ja siekiama prisidėti prie Europos žaliojo kurso ir nacionalinių klimato kaitos valdymo tikslų įgyvendinimo, gerinti viešųjų paslaugų prieinamumą ir darbo vietų pasiekiamumą bei paskatinti regiono gyventojus naudotis viešojo transporto paslaugomis.

Už transporto ir logistikos sprendimus viešojo sektoriaus skaitmeninimo srityje specialus įvertinimas skirtas ir Valstybinei mokesčių inspekcijai. VMI kuriamas elektroninių važtaraščių posistemių projektas (i.VAZ) supaprastino informacijos apie krovinius teikimą verslui, mokesčių administravimą ir prisidėjo mažinant pajamų neapskaitymo bei mokesčių vengimo rizikas.

Konkurso dalyvius vertino ir laimėtojus išrinko kompetentinga viešojo ir privataus sektoriaus ekspertų komisija. Apdovanojimus „Žaliojo transporto link“ inicijavo „Lietuvos geležinkelių“ grupė, šiemet drauge su visa Europa mininti Europos geležinkelio metus. Konkurso partneriai – LR Susisiekimo, Energetikos, Ekonomikos ir inovacijų, Vidaus reikalų, Aplinkos ir Kultūros ministerijos bei Transporto Inovacijų Asociacija.

Mūsų svetainė naudoja slapukus. Ar sutinkate?