Skip links

Postkovidinės tendencijos: kokioje srityje esame stipriausi?

Pasaulį užklupęs koronavirusas sukėlė tikrą bumą ir taip stabiliai augusioje elektroninėje prekyboje (el. prekyboje), o per kelias savaites pasikeitę žmonių apsipirkimo įpročiai privertė siuntų pristatymo tarnybas kaip reikiant paplušėti ir laužyti galvas, kaip patenkinti eksponentiškai augantį jų teikiamų paslaugų poreikį. Apie tai, kas vyksta el. prekyboje, kokius inovatyvius sprendimus naudoja ir su kokiais iššūkiais susiduria siuntinių pristatymo paslaugas teikiančios įmonės, kalbėsime artimiausiose laidose „Inovacijų DNR“, kurios rodomos šeštadieniais, 11.30 val., per „Lietuvos ryto“ televiziją.

„Digital Commerce 360“ duomenimis, JAV el. prekybos rinka 2020 metais išaugo 44 proc., Jungtinėje Karalystėje – 36 proc. Ne išimtis yra ir Lietuva, kur internetu perkančių gyventojų skaičius pernai išaugo iki 58,8 proc.

„Yra skaičiuojama, kad žmonės per pirmąsias 8–10 pandemijos savaičių nuėjo progreso kelią, kuriam įprastomis sąlygomis prireiktų 5–8 metų“, – teigia Jurgis Gylys, daugiakanalės prekybos ekspertas ir verslo skaitmenizavimo konsultantas.

Pasak eksperto, augantis el. komercijos mastas suteikia galimybes net naujokams įsilieti ir užimti stiprias pozicijas šioje rinkoje, tereikia išmintingai išnaudoti technologijas tam, kad būtų galima atpažinti, kokie klientai pas juos užsuka, sukurti personalizuotą patirtį, greitai transformuotis ir kurti kliento lūkesčius atitinkančią paslaugą.

Didėjant elektroninės prekybos mastams, didesnis krūvis ir nauji iššūkiai užklupo ir prekių pristatymo įmones, kurios nuolatos ieško naujų kūrybinių sprendimų, kaip patenkinti užaugusį jų teikiamų paslaugų poreikį. Nors prekių pristatymo versle konkurencinė aplinka yra labai dinamiška, tačiau karantino laikotarpiu į el. prekybos ir siuntinių pristatymo rinką mūsų šalyje žengė daug naujokų, o rinkos senbuviai (pvz., OMNIVA) fiksavo kelis kartus didesnius augimo tempus ir vykdė aktyvią plėtrą. Ekspertai pastebi, kad kartu su augančia el. komercija pirkėjams labai svarbus tampa užsakytų prekių pristatymo ir apmokėjimo būdų pasirinkimas.

Didžiausią paštomatų tinklą Lietuvoje valdančios bendrovės OMNIVA generalinis direktorius Simonas Bielskis teigia, kad Lietuva turi išskirtinę patirtį ir su savo logistikos modeliu pirmauja visoje Europoje, o mūsų pavyzdžiu tik dabar pradeda sekti Skandinavijos bei kitos šalys, todėl būdų, kaip išplėsti paslaugos galimybes tiek anksčiau, tiek per pandemiją, jiems teko ieškoti patiems.

„Lietuvoje mes turime labai išvystytą prekių pristatymo infrastruktūrą, tačiau plėtra ir inovatyvių sprendimų diegimas čia vyksta kasdien. Karantinas mus irgi pastūmėjo ieškoti naujų kūrybinių sprendimų. Mes ne tik įrengėme apie 30 papildomų prekių atsiėmimo punktų, bet ir pamatę žmonių poreikį grąžinti užsakytas prekes, pasiūlėme jiems sprendimą, kaip lengvai tai padaryti, pritaikę mūsų esamus paštomatus naujai paslaugai“, – sako S. Bielskis.

Paklaustas, kokias pagrindines tendencijos siuntų pristatymo versle galima įžvelgti šiuo metu, OMNIVA generalinis direktorius S. Bielskis minėjo, kad visame pasaulyje tiekimo procesas trumpėja, daugelis užsakytas prekes nori gauti per kelias valandas, todėl šioje srityje savą nišą norintys užimti startuoliai kaip niekada lengvai pritraukia daug investicijų.

S. Bielskio teiginius puikiai iliustruoja dvi Lietuvos startuolių sėkmės istorijos. „LastMile“, kurie teikė maisto produktų pristatymo paslaugą iš parduotuvių iki namų slenksčio per valandą ir kuriuos liepos mėnesį įsigijo prekybos tinklas „Iki“, ir „Ziticity“, kurie teikia tos pačios dienos pristatymo paslaugas verslui bei naudoja savo veikloje inovatyvius sprendimus. Šis logistikos startuolis, vos pradėjęs savo veiklą, pateko tarp 15 perspektyviausių Europoje kaip miesto logistikos platforma, leidžianti pasiūlyti itin greitą prekių pristatymą verslui bei naudojanti ekologiškus elektrinius dviračius siuntiniams pristatyti.

„Pirmos karantino bangos metu mes kelis mėnesius iš eilės buvome tarp populiariausių parsisiunčiamų programėlių. Vieną mėnesį net buvome užėmę pirmą vietą ir pasiekėme daugiau nei 100 tūkst. parsisiuntimų ribą“, – laidos metu pažymėjo startuolio „LastMile“ bendrakūrėjis Tadas Norušaitis.

Pandemija neabejotinai suteikė naujų galimybių el. komercijos ir prekių pristatymo verslų plėtrai. Tyrimai rodo, kad rinkdamiesi, kur pirkti prekes, vis daugiau žmonių ieško variantų, kurie labiausiai atitinka jų poreikius, ir tokių paslaugų teikėjų, kurie derinasi prie jų darbo laiko bei laisvalaikio. Tyrimų duomenimis, 70 proc. JAV vartotojų renkasi pirkti iš tų el. parduotuvių, kurios siūlo daugiau pristatymo būdų galimybių. Ekspertai prognozuoja, kad, norint išlaikyti klientus, pristatymo būdų alternatyvos bus būtinos, tad ir ši sritis vystysis ir toliau bei teiks vis inovatyvesnių ir vartotojų poreikius atitinkančių sprendimų. Apie tai, ko reikia, norint būti sėkmingu el. komercijos žaidėju, kokias siuntinių pristatymo galimybes siūlo Lietuvos įmonės ir kokių inovacijų išvysime netrukus, kviečiame sužinoti žiūrint naujausias „Inovacijų DNR“ laidas.

Mūsų svetainė naudoja slapukus. Ar sutinkate?