Skip links

Prezidentas G.Nausėda: iškastinis kuras yra ginklas nedraugiškų valstybių rankose

Vilniuje atidarytas penktą kartą vykstantis didžiausias Baltijos šalių regiono transporto ir logistikos renginys „Transporto inovacijų forumas 2023“. Transporto inovacijų asociacijos (TIA) ir Susisiekimo ministerijos organizuojamą forumą atidaręs prezidentas Gitanas Nausėda sakė, kad žaliosios transformacijos procesai yra ir Lietuvos – bei visos Europos – energetinės nepriklausomybės siekių išraiška, o globalūs geopolitiniai pokyčiai jau ne ragina, bet primygtinai reikalauja kuo greičiau sujungti Lietuvos transporto infrastruktūrą su likusia Europos Sąjunga – kuo greičiau užbaigti ir išnaudoti europinės vėžės geležinkelio „Rail Baltica“ jungtį.

„Atsibudę naujoje geopolitinėje realybėje, Europos politikai pagaliau išvydo tai, ką mes Lietuvoje žinojome jau seniai – kad iškastinis kuras yra ginklas nedraugiškų valstybių rankose“, – teigė prezidentas.

Pasak G.Nausėdos, žalioji ekonomika  iš tiesų veiksminga bus tik tada, kai neš konkrečią ekonominę naudą. To visi turime siekti, suprasdami mums tenkančią atsakomybę.

Susisiekimo ministras Marius Skuodis savo atidarymo kalboje pastebėjo, kad per paskutinius penkerius metus transporto ir logistikos sektorius pasikeitė neatpažįstamai – beprecedentė technologinė pažanga ir geopolitiniai bei ekonominiai pokyčiai pakeitė sektoriaus veidą.

Ministras džiaugėsi, kad Lietuvos transporto ir logistikos verslas yra vienas inovatyviausių ir pažangiausių Europoje. Įmonės aktyviai siekia skaitmenizuoti savo procesus, domisi aktualiausiomis sektoriaus naujienomis ir dekarbonazicijos galimybėmis.

„Skaitmeninės technologijos keičiasi pačios, tiek keičia ir viską aplinkui, transportą taip pat. Ir atvirkščiai – transportas yra vienas imliausių technologiniams pokyčiams. Mūsų transporto ateitis tai pat –  technologinės inovacijos. Ta ateitis kuriama čia ir dabar. Jei seniau buvom Rytų-Vakarų transporto ašis, tai dabar mano tikslas – kad būtume kryžkelė. Turime tapti kitokia kryžkele, kur susieina idėjos, žmonės, nebijantys rizikuoti, investuotojai“, – forumo atidaryme kalbėjo ministras M. Skuodis.

Jam antrino ir Transporto inovacijų asociacijos valdybos pirmininkas Jurgis Adomavičius, sakydamas, kad žaliasis kursas nėra apribojimas – tai verslo augimo ir inovacijų galimybė. Jis teigė, kad sektoriaus atsakas į dekarbonizacijos reikalavimus yra tvirtas ir aiškus – jie matomi kaip galimybę kurti ir įgyvendinti sprendimus, kurie ne tik atneš naudą planetai, bet ir sustiprins Lietuvos verslo pozicijas rinkoje.

Nuotoliu sveikindamas Transporto inovacijų forumą, Eurokomisaras Viriginijus Sinkevičius teigė, kad ES inicijuotas Žaliasis kursas gimė kaip lyderystės pavyzdysES institucijos šiuo metu į įvairias tvarumo iniciatyvas jau yra investavusios 100 milijonų eurų ir forumo dalyviams palinkėjo ne diskutuoti ar pokyčių reikia, o spręsti, kaip jie turėtų būti įgyvendinami.

Tiek prezidentas, tiek ministras pabrėžė, kad Lietuvos transporto sektoriui vis svarbesne tampa Šiaurės ir Pietų ašis. Aktyviau veikti šia kryptimi šaliai leis Trijų jūrų iniciatyva, jungianti 13 Europos Sąjungos šalių tarp Adrijos, Baltijos ir Juodosios jūrų. Ji apima aukščiausio lygio bendradarbiavimą įgyvendinant infrastruktūros projektus energetikos, transporto ir skaitmenizavimo srityse.

Dvi dienas truksiančiame Transporto inovacijų forume dėmesys bus skiriamas sektorių transformaciją skatinančiam dirbtiniam intelektui, autonominiam transportui, technologijų galimybėms dekarbonizuojant transportą ir procesų skaitmenizacijoje.

Renginyje dalyvaus transporto ir logistikos sričių ekspertai iš daugiau nei 22 valstybių. Sektoriaus tendencijos ir iššūkiai bus analizuojami Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO), Europos Komisijos, Tarptautinės energetikos agentūros, transporto sektoriaus pasaulinių įmonių vadovais bei Lietuvos ir Latvijos susisiekimo ministerijų ekspertais.

Leave a comment

Mūsų svetainė naudoja slapukus. Ar sutinkate?