Skip links

R. Andziukevičiūtė-Buzė. Kodėl neišnaudojame 5G galimybių transporte?

Lietuvoje  vis dar turime didelį atotrūkį tarp transporto sektoriaus ir kitų sektorių skaitmenizacijos galimybių. Viešasis sektorius pritraukė ženklias lėšas procesams ir paslaugoms skaitmenizuoti,  proveržis  finansų srityje taip pat akivaizdus. Transporto sektorius kol kas atsilieka nuo kitų, nors jo sukuriama dalis BVP nenumenksta. Šiuo metu  sektoriui susiduriant su sunkumais ir pokyčiais rinkoje, svarbu paskatinti technologinį postūmį ir inovacijas, kad sektoriaus įmonės  kurtų didesnę pridėtinę vertę ir generuotų geriau apmokamas darbo vietas.

Įsibėgėjant 5G ryšio plėtrai, jo potencialas iš esmės pakeisti transporto ir logistikos sektorių yra akivaizdus. Ši technologija, pasižyminti neprilygstamu duomenų perdavimo greičiu, maža delsa ir dideliu tinklo pajėgumu, atveria vartus ne tik ekonominiams, bet ir socialiniams bei aplinkosauginiams pokyčiams. 2023 m. pasaulinė 5G rinka buvo įvertinta daugiau nei 24 milijardų JAV dolerių, o prognozuojamas jos augimas iki beveik 85 trilijonų JAV dolerių per ateinančius dešimt metų liudija apie 5G svarbą.

Europos žaliojo kurso tikslai, kaip žinome, siekia efektyvumo ir aplinkos apsaugos. Čia 5G vaidina svarbų vaidmenį –  suteikia galimybę efektyviau planuoti maršrutus, valdyti transporto priemones realiuoju laiku, diegti autonomines transporto priemones, sumažinti degalų sąnaudas ir išmetamųjų teršalų kiekį. Vis dėlto, nors 5G potencialas yra milžiniškas, susiduriame su iššūkiais, susijusiais su nepakankamu inovacijų finansavimu.

Lietuvoje ši technologija dar žengia pirmuosius žingsnius. Ir kalba eina ne  apie infrastruktūros problemas, bet labiau apie jos įveiklinimo galimybes  ir verslo įmonių bei modelių, išnaudojančių 5G potencialą trūkumą.

Teigiamas pavyzdys – 2023 m. Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos įgyvendinta inovacijų skatinimo priemonę „Sandbox“ (liet. –smėliadėžė). Iš viso „Sandbox“ įgyvendinimui Lietuvoje buvo skirta 24,5 mln. Eur. Susisiekimo ministerija šia programa siekia skatinti skaitmeninių technologinių sprendimų, kuriems įgyvendinti būtinas 5G ryšys, kūrimą, testavimą ir vystymą.

Tačiau akivaizdu, kad vien šio konkurso nepakanka – reikia didinti šį mastą, siekiant padėti verslui įgauti pagreitį ir išnaudoti 5G infrastruktūros teikiamas galimybes.

„Sandbox“ sulaukė didžiulio susidomėjimo – gautos net 58 paraiškos 123 mln. eurų sumai. Tai rodo, kad Lietuvos įmonės yra pasirengusios vystyti inovatyviausias idėjas panaudodamos 5G ryšį.

23,6 mln. eurų paskirstyta 17 verslo ir mokslo konsorciumų. Susisiekimo ministerijos duomenimis, sprendimai skirti patogesnėms kelionėms viešuoju transportu, išmaniajam automobilių parkavimui, vairuotojų mokymui ir testavimui. Taip pat  bus kuriamos išmaniosios sistemos logistikos sektoriui, bepilotės valdymo sistemos.

Vienas iš projekto laimėtojų „Vertablox“ su partneriais (Kauno technologijos universitetu, UAB „Gluk Media“, UAB „cargoGO Logistics“) įgyvendina projektą „RoadMaster VR“. Jis yra skirtas stresogeninių situacijų vairavimo metu identifikavimui ir valdymui, naudojant VR (virtualios realybės) technologijas.  Produktas leidžia matuoti vairuotojo streso lygį ir analizuoti biologinius signalus, kartu siūlydamas individualizuotus mokymo planus.

Įmonių „Linqo“ ir  „Ruptela“ projektui skirtas finansavimas sukurti autonominį daiktų sekiklį, kuris galėtų naudoti palydovinį ryšį (non-terrestrial-network) duomenų perdavimui. Šis ryšys yra naujovė – 5G standarto dalis. Jis įgalintų daiktų sekimą jūrose ir vandenynuose, dykumose, kalnuose ar kitose vietovėse, kuriose nėra įprasto antžeminio mobilaus ryšio.

Tokių inovatyvių sprendimų kaip šie galėtų atsirasti daug daugiau, jeigu būtų suteiktas pakankamas inovatyvių verslo modelių finansavimas.

Be to, su 5G, galime tikėtis ne tik greitesnių ir saugesnių transporto paslaugų, bet ir išlaidų mažinimo visose operacijų grandyse. Pavyzdžiui, efektyvesnis maršrutų planavimas ir transporto priemonių valdymas realiu laiku leis sumažinti degalų sąnaudas, optimizuoti darbo jėgos išteklius ir mažinti avarijų skaičių.

Inovacijos transporto sektoriuje yra ne tik efektyvumo ir aplinkos tausojimo klausimas, bet ir svarbus žingsnis šiuolaikinės ekonomikos, kuri yra atvira naujovėms ir išmaniems sprendimams, link. „Sandbox“ programos populiarumas parodė didžiulį technologijų kūrėjų potencialą, tačiau išryškino ir su finansavimu susijusias problemas.

Užpildytos paraiškos atspindi rinkos poreikį ir inovatorių norą kurti, tačiau akivaizdu, kad privalu mobilizuoti papildomas investicijas, kad galėtume visapusiškai išnaudoti šias galimybes.

Jeigu norime paskatinti transporto segmento skaitmenizaciją, privalome organizuoti daugiau panašių inovacijų skatinimo iniciatyvų ir didinti joms skirtą finansavimą. Tai ypač svarbu šių dienų  kontekste, kai mūsų vienas esminių BVP pyrago nešėjų  – transportas ir logistika – išgyvena ne pačias lengviausias dienas ir tik nuo dabar priimtų sprendimų inovuotis, skaitmenizuotis, įsitvirtinti naujose rinkose, priklausys tolesnis šio sektoriaus konkurencingumas.

 

Leave a comment

Mūsų svetainė naudoja slapukus. Ar sutinkate?