Transporto skaitmenizacija – lūžio taškas, pakeisiantis jėgos pasiskirstymą: Kurioje pusėje bus Lietuva?
Šiandien vyko svarbus Europos Sąjungos (ES) Transporto, telekomunikacijų ir energetikos (TTE) tarybos posėdis dėl visos Europos transporto ir logistikos sričių skaitmenizavimo tolimesnių žingsnių bei konkrečių sprendimų naudojimo.
Renginio metu Lietuvos Respublikos susisiekimo ministras Marius Skuodis kalbėjo apie poreikį kaip įmanoma greičiau skaitmenizuotis, sparčiau įgyvendinti eFTI reglamentą ir efektyviau išnaudoti Lietuvoje sukurto elektroninio kelių važtaraščio (angl. e-CMR) prototipo potencialą.
Kaip rodo mūsų Asociacijos atlikta analizė, vidutiniškai vienas vairuotojas turi du CMR komplektus (bet jų skaičius gali siekti ir 20), kuriuos sudaro originalūs dokumentai ir jų kopijos. Du CMR komplektus vidutiniškai sudaro 15 originalių dokumentų ir 40 jų kopijų, iš viso – 55 A4 formato lapų! O kur dar kiti reikalingi dokumentai: sąskaitos-faktūros, sąskaitos proformos, fitosanitariniai sertifikatai ir t. t. Taigi, vienas vairuotojas – vienas reisas – 100 A4 formato dokumentų!
2020 m. duomenimis, vidutiniškai per Lietuvos pasienius per mėnesį įvažiuodavo 33 690 tūks. vilkikų, o išvažiuodavo dar 24 468 tūkst. Taigi, iš viso vilkikų, kertančių Lietuvos pasienius skirtingomis kryptimis, skaičius yra arti 60 tūkst. Nesunku suskaičiuoti, kad kas mėnesį apie 6 mln. (5 mln. 815 tūkst. 800) A4 lapų yra naudojama vien tam, kad vairuotojas galėtų įforminti reikiamus dokumentus, pateikti juos muitinei ir kitoms atsakingoms institucijoms bei pristatyti krovinį. 349 tonų popieriaus (o tai yra 8376 NUKIRSTI MEDŽIAI!*) kasmet išnaudojama muitinės procedūroms forminti, ir tai tik LIETUVOS skaičiai! Europos Komisijos skaičiavimais, skaitmenizavus procesus ir pradėjus naudoti elektronines formas, sumažėtų administracinė našta, kuri per 20 metų padėtų transporto ir logistikos dalyviams sutaupyti 27 mlrd. EUR.
Dešimtis tūkstančių medžių (jau nekalbant apie vandens, energijos taupymą, CO2, spūsčių, eismo įvykių mažinimą ir laiko taupymą) galima būtų išsaugoti kasmet, jeigu valstybės ir verslas kuo greičiau susitartų dėl e-CMR taikymo ir sutartų, kaip turi būti įgyvendintas eFTI reglamentas, kokio tipo dokumentais ir duomenų rinkiniais turėtų būti keičiamasi tarp valstybių, kokie saugumo, duomenų patikimumo standartai užtikrinami ir t. t.
„Iki šiol 90 proc. reikalingų pasienio dokumentų dėl galiojančios tvarkos ir įstatymų vis dar yra popieriniai. Tik mūsų „Bunasta“ įmonių grupė, kuri užsiima tranzito procedūrų forminimu, kas mėnesį popieriui išleidžia per 15 tūkst. Eur. Kol kas skaitmenizacija sunkiai skinasi kelią, tačiau mane džiugina besikeičiantis valstybės institucijų požiūris ir į šią problemą ir tai, kad pagaliau skiriama dėmesio tam, apie ką mes kalbame ne vienerius metus. Transporto ir logistikos dokumentų skaitmeninimas tampa daugelio pasaulio šalių prioritetu, tikiu, kad ir Lietuvoje aktyviai dirbant kartu su vyriausybės atstovais ir valstybinėmis organizacijomis galime daug nuveikti šioje srityje ir netgi tapti pavyzdžiu kitoms šalims“, – sako Transporto inovacijų asociacijos valdybos pirmininkas Jurgis Adomavičius.
„Europos Sąjungos sprendimu, nuo 2024-ųjų rugpjūčio valstybinės institucijos privalės priimti vežėjų teikiamą informaciją skaitmeniniu būdu pagal bendrą formatą, galiosiantį visose ES šalyse. Tai yra numatyta ES reglamente dėl elektroninės krovinių vežimo informacijos (angl. eFTI regulation). Džiugu, kad ES visos bendrijos mastu nusprendė imtis inovacijų ir skaitmenizuoti krovinių vežimo informaciją, manau, Lietuva būtent čia gali parodyti savo lyderystę ir kompetenciją bei ženkliai prisidėti teikdama savo pasiūlymus eFTI platformų funkciniams reikalavimams. Tai yra ypač aktualu transporto ir logistikos įmonėms, kurioms ateityje bus privalu dirbti su šia sistema. Transporto inovacijų asociacija kartu su valstybinėmis institucijomis siekia parengti nacionalinės transporto ir logistikos skaitmenizacijos strategijos gaires ir sukurti regioninę ekosistemą, taip įgyvendinant ES Elektroninės informacijos apie krovinių vežimą (eFTI) reglamentą. Be to, Asociacija darys viską, kad eFTI reglamentas būtų įgyvendintas atsižvelgiant į transporto ir logistikos įmonių poreikius, paspartintų jų verslo procesus, sumažintų sąnaudas, o ne taptų dar vienu iš viršaus nuleistu sprendimų rinkiniu“, – sako Transporto inovacijų asociacijos direktorė Rugilė Andziukevičiūtė-Buzė.
* Šaltinis: http://conservatree.org/