Transporto inovacijų asociacija ir Muitinės departamentas aktyviai bendradarbiaus tobulinant ir skaitmenizuojant muitinės veiklos procesus
Siuntų iš trečiųjų šalių deklaravimo sistema yra tik vienas iš iššūkių, su kuriuo susiduria ar susidurs artimoje ateityje Lietuva, organizuodama muitinės procesus. Šiandien negalime sau leisti į problemas žvelgti trumparegiškai. Priešingai, turime daryti viską, kad būtume keliais žingsniais priekyje ir siekti lyderystės taikant moderniausias muitinių praktikas. Apie tai, kokias problemas nedelsiant reikia imtis spręsti, šiandien su Muitinės departamento generaliniu direktoriumi Dariumi Žvironu kalbėjosi Transporto inovacijų asociacijos valdybos pirmininkas Jurgis Adomavičius ir šios asociacijos direktorė Rugilė Andziukevičiūtė-Buzė.
Džiugu, kad Transporto inovacijų asociacijos ir Muitinės vadovybės požiūris į krovinių gabenimo per Lietuvą spartinimą ir Lietuvos pozicijų tarptautinėje prekyboje stiprinimą sutampa. Konstruktyvumas ir noras bendradarbiauti su verslu ieškant geriausių sprendimų nuteikia optimistiškai. Tikimės, kad diskusijos ir susitarimai virs realiais veiksmais. Susitikimo metu aptarti šie svarbūs klausimai ir sutarta glaudžiai bendradarbiauti juos sprendžiant.
Pirmiausia, siekiant muitinės teikiamų paslaugų kokybės ir konkurencingumo Europos mastu, svarbu įtraukti inovatyvų verslą ir startuolius pradinėje paslaugų kūrimo ir diegimo fazėje. Tam būtina ieškoti duomenų atvėrimo galimybių, pasitelkti inovatyvias įmones, kurios galėtų pagerinti Muitinės teikiamų paslaugų kokybę. Šiame procese Transporto inovacijų asociacija pasirengusi įsitraukti į darbo grupę, skirtą pažangių skaitmeninių sprendimų diegimui muitinėje.
Antra, siekiant didinti elektroninės prekybos ir mažaverčių siuntų sistemos greitį bei konkurencingumą Lietuvoje, būtina nedelsiant deklaravimo sistemoje leisti mažavertėms siuntoms taikyti užsienio kalbą ir nereikalauti prekių aprašymų vertimo į lietuvių kalbą. Šis nedidelis, tačiau labai svarbus žingsnis skatintų Lietuvoje kurti tarptautinės prekybos platformas, kurios valstybei generuotų papildomas įplaukas į nacionalinį biudžetą. Džiaugiamės, kad Muitinės vadovybė mato galimybes prisitaikyti prie šios naujovės.
Trečia, būtina aiškiai apibrėžti muitinės tarpininkų atsakomybės ribas, nebepaliekant galimybės muitinės pareigūnų interpretacijoms dėl teisės aktų taikymo. Iki šiol skirtingi Muitinės teritoriniai padaliniai taiko skirtingas atsakomybės taikymo praktikas ir už tuos pačius pažeidimus muitinės tarpininkams taiko skirtingą administracinę atsakomybę. Šią problemą padėtų išspręsti vieningos Administracinių nusižengimų kodekso taikymo praktikos gairės ir mokymai, kurie turėtų būti privalomi visiems muitinės pareigūnams. Transporto inovacijų asociacija yra pasirengusi aktyviai dalyvauti teikiant siūlymus dėl Administracinių nusižengimų kodekso nuostatų tobulinimo ir įsitraukti į darbo grupę, jeigu tokia būtų sukurta.
Ir galiausiai, tačiau ne mažiau svarbu – turime daryti viską, kad nebepasikartotų 2021 m. pavasario įvykiai, kuomet dėl užstrigusių serverių keli tūkstančiai vilkikų Lietuvos – Baltarusijos pasienyje turėjo laukti kelias paras. Būtina užtikrinti muitinės veiklos tęstinumą net ir serverių gedimo atveju.